събота, 21 март 2026 г.

Не бих затворила никога „За глътка въздух“

 

Много автори казват, че като напишат и издадат една книга, след еуфорията по представянето и срещите с читатели затварят корицата ѝ. Сигурно когато си много „продуктивен“ и издаваш книга след книга е така.
Уважавам много кратките форми в литературата. Читателите нямат време, животът им е забързан и стресов. Кога да четат? Краткия разказ е нещо много хубаво, да не говорим въобще за поезията или афоризмите. И можеш да издаваш по една, даже и две книжки на година. Нормално е да затвориш корицата и бързо да се насочиш към друг проект.
Вчера в библиотеката чух млад човек да казва за роман от 290 страници „тънка книжка“. А така! Явно модата се променя. Явно младите хора все повече започват да четат. И не искат историите да свършват. Радвам се!
Аз извървях пътя. От краткия разказ и импресиите, през новелите и повестите до романа. „За глътка въздух“ е първия ми роман, но още тогава знаех че няма да е последния. Едно не знаех обаче: Не знаех, че веднага след него ще сменя жанра и ще започна да пиша поредица.
„За глътка въздух“ винаги ще си остане специален проект за мен. Не само като дебютен роман. Не бих затворила корицата му. Ще се връщам отново и отново към историята вътре, защото я „изживях“ докато пишех и за мен е специална…

(снимката по-горе - Взех книгите и отидох на нощна смяна. Естествено няма как да издържа и отворих единия пакет. И... това се получи. Още си спомням усещането - беше невероятно.)








Поръчайте си книгите с послание от автора.



   Роман "За глътка въздух"
 на Даниела Паскова 
може да се поръча за
7.70 €/15 лв.


Поръчайте си от последните бройки на
Сборник с разкази "Мирише на звезди"
на Даниела Паскова 
10 € /19.56 лв.

 


на фейсбук профила:  Даниела Паскова

на имейл адреса:  daniella_paskova@abv.bg






събота, 27 юли 2024 г.

из: "Албум със спомени"

  Днес се замислих защо помним толкова добре лошите моменти в живота си?

Защо така е устроено съзнанието ни? Понякога, въпреки усилията ни да запомним нещо приятно и прекрасно, случило се в живота ни, след време разбираме, че детайлите ни убягват. И обратното - мъчим се с всички сили да забравим тежък момент, но се оказва, че колкото повече време минава, все по-ярко картината изплува в съзнанието ни със всички детайли, усещания, аромати и подробности. Неприятно, но факт!

   Ядосвам се, че е така. Това е нечестно. Но, нали сме си мислещи същества и аз така... започвам да мисля и да си изнамирам отнякъде доводи, логика и отговори. Пу, и естествено, зная защо се получава така, че помним в живота си много по-добре лошото отколкото хубавото. Зная го. Винаги съм го знаела, но понеже съм упорит инат, продължавам да го мисля и да възнегодувам. Ядосвам се на мозъка си, на съзнанието си, на човешката психика, на целия свят... и се боря. Какво постигам не е ясно, но поне се боря.

   Трудните моменти в живота ни са уроци. Трябва да си ги изживеем и да се поучим от тях. Е добре, изживяваме ги, вадим си изводите, знаем какво да НЕ правим повече, за да не се повтарят. Защо, за бога, трябва да ги помним торкова подробно, че чак кръвта ни да се смразява при спомена, тялото ни да се разтреперва и да усещаме толкова силно тревогата, сякаш се случват сега? Винаги съм си мислила, че вината може и да е в мен. Защото аз съм прекалено впечатлителна, въображението ми лети и рисува със светкавична бързина картини в мозъка ми. Как се изключва мозък? Знаете ли? Може би съм сбъркана. И така да е... ще продължавам да се боря и да правя албуми със красиви спомени и позитивни емоци в главата си. Тези от малките, на пръв поглед, неща. И ще използвам каквото ми хрумне в борбата със забравата - снимки, думи, мирис, цветове... Всъщност усещанията са най-важните и да можем да въстановим чувствата. Защото тези моменти топлят дълго...


   

Из разказа "Албум със спомени" - Даниела Паскова

"... гледам цъфналите кестени, чувам шепота на морските вълни, примесен с писък на гларус. Вървя по алеята в парка и се взирам в короните на сливовите дървета. Чакам да узреят джанките...
Пред блока ми цъфтят глухарчета. Ще скъсам едно и ще духна перцата му. Туку виж съм полетяла с тях. Лесно е... просто трябва да търся голямото щастие в малките неща!"


Очаквайте в близките месеци новия ми роман "Капан за сънища".

Роман "За глътка въздух" на Даниела Паскова може да се закупи или от автора - книга с автограф и с лично послание за 15 лв., или от най-близката книжарница.




   Роман "За глътка въздух"
на Даниела Паскова
цена: 15 лв. 


Сборник с разкази
 "Мирише на звезди" 
на Даниела Паскова
цена: 20 лв.


Поръчки на:

на фейсбук профила: Даниела Паскова
на фейсбук страницата: Daniela Paskova
в инстаграм: daniela_paskova
на имейл адрес: daniella_paskova@abv.bg

понеделник, 1 април 2024 г.

из: "Да попиеш в картина" - пролетно


 Топло време, настроение, нови мечти и желание за порив. Шарени цветове, все по-наситеното зелено, спокойни очи и блаженство. Отпускаш душата си и вдишваш дълбоко... пролет.
Отворете прозореца си!

из: "Да попиеш в картина" - Даниела Паскова
"Отворен прозорец… Колко символика има в тези две думи!
Отваряш прозорец. Отваряш очите си – виждаш, отваряш дланите си – прегръщаш, отваряш устата си – изричаш, отваряш душата си – чувстваш, отваряш сърцето си – обичаш.
Отвори се за света и пусни вътре в себе си вятъра. Той носи на крилете си думи, мисли, чувства. Навлизат с порива и те изпълват… като дъх – дълбок и необятен. Попиваш…
Не е трудно да попиеш в картина. Очите виждат, мисълта скача по следите на четката и чертае пътека. Пътеките се сливат и пътят става само един – навътре в теб. Ненаситни сме. Искаме още. Влиза нов порив. И още, и още... Вятърът сменя посоката си и идва момент, в който отваряйки само ще пуснеш навън и няма да попиеш нищо. Заситен ли си? Едва ли. Температурните разлики се компенсират с пренос на топлина. Как се компенсира емоционалното равновесие?
Картините говорят без думи. Няма нужда да четеш. Достатъчно е да попиеш в цветните багри и да погалиш дъгата. "Душата добива цвета, в който са обагрени мислите." – е казал Марк Аврелий. Шарената мисъл храни мечтите, цветните мечти рисуват въображението, а летящото въображение се протяга към копнежа за пъстра палитра. Пролет!"

  Роман "За глътка въздух"
 на Даниела Паскова 
може да се поръча за
15 лв.



Поръчайте си от последните бройки на
Сборник с разкази "Мирише на звезди"
   на Даниела Паскова
   20 лв. 


на фейсбук профила:  Даниела Паскова

на имейл адреса:  daniella_paskova@abv.bg

Свещ под звездния купол

 

 

Посветено
на барда Красимир Йорданов

 


Приглушена светлина. След нея бавно настъпва сумрак докато очите се подготвят. В душата пълзи очакване… за наслада, за трепет, за нирвана. Едно примигване и си готов. Отпускаш се назад и вдигаш поглед към небето. Въртят се съзвездията пред очите ти, движат се бавно, чертаят магични фигури, а някъде отзад се стрелва падаща звезда. Опашката ѝ угасва точно до Плеядите и веднага от другата страна на купола се ражда нова, танцува неуморно в такт с музиката и хоп изпуска се и тя, и пада. Пожелаваш си нещо… нещо хубаво, като усещането. Космично усещане. Питаш се къде си. Тялото седи на въртящ се стол, а душата се рее и танцува… като звезда. И знаеш, че всъщност звездите не падат, а просто преминават от левия хоризонт до десния и продължават пътя си някъде в космоса. И пак… и пак… Желание след желание. Не като искане, а като молба и надежда за сбъдване. И накрая забравяш да си пожелаеш нещо. Нищо не искаш. Имаш си всичко. Точно в този момент си имаш всичко. Музика, звездно небе, космос. Затваряш очи за да запомниш мига. И тогава осъзнаваш, че той свири и пее за теб. Украсява мига ти с ноти, зарежда духа ти с усещания точно тук и сега на живо в тъмнината. Ръката му се плъзга по струните докато ти се възнасяш, мечтаеш, танцуваш. Музиката се ражда пред теб. Да можеш да създаваш акорди е магия… велика магия. Гласът му замлъква с последната нота на песента. Миг тишина в тъмнината. Очакване. Чува се плъзгането на ръката му по грифа. И музиката започва отново. Ражда се нова нота, издига се нагоре и тръгва на път като новата звезда на хоризонта отляво. Двете се хващат за ръце и танцуват фламенко в небето. Като партньори в удивителен танц – ноти и звезди, куп звуци и куп светлина. Хармония. И си доволен, и удивен, и ненаситен, и зареден, и благодарен… Не искаш да свършва.
Запалва се малка светлинка и постепенно се зарежда със сила. Бяла, изкуствена и ниска. Придърпва въображението ти и го натиква отново в тялото, отпуснато на въртящия се стол долу на земята. Падаш, бързо, като за миг, като падаща звезда, като затихваща нота, като снишаващ се глас. Изживял си наслада. Благодарен си и зареден. Ръкопляскания, като след велико представление. Всички лампи на земята светват. Небето угасва, китарата замлъква, тихо се сгушва в кожения калъф. Заспиват уморени. И тогава се раждат усмивките. От вратата на Планетариума излизат заредени лица. За нови подвизи, за нови мечти, желания, надежди. Навън е вече нощ. Поглеждаш небето. Там е. И звезди има. Малко по-далечни и малки, но са там. А музика всеки има в сърцето си, когато успее да заглуши крясъците на страховете си. Остава само да вдигнеш поглед и да потърсиш падаща звезда и видиш ли я да не поискаш нищо, осъзнавайки че си имаш всичко…

Даниела Паскова

 

П.П. Написано след концерта на барда Красимир Йорданов (Див козел) и представянето на музикалния му албум „Свещ“ в планетариума на ВВМУ„Н.Й.Вапцаров“ – Варна – 25 март 2024 г.



сряда, 6 март 2024 г.

Поетично за пролетта

  За една жена, която се разхожда в парка избягала от шума на големия град и крясъка на собствените си черни мисли. Разхожда се парка и жадува пролетта…


 

Из „Колко е хубаво“

(разказ на Даниела Паскова)

Иска ѝ се да вдъхне пролетта. Да ѝ е леко на душата, да има крила….

Виждали ли сте черношипа ветрушка? Така наричат соколът керкенез. Той оглежда земята под себе си, като лети на едно място с бързи трептения на крилата. Създава впечатление, че не влага никакви усилия, а всъщност лети и дебне. Като закачен на конец във въздуха изглежда.

Иска ѝ се да се като него. Да потопи длан в пяната на върха на морска вълна. Да се издигне нагоре и да докосне, и помирише всяко разлистено дръвче, всяка нежна млада тревица. Да разтвори пръсти и цветчета да се посипят като семена из алеите на парка. Да посее надежда.

Иска ѝ се… Да ухае на цветя и свежест. Като пролетта, не като сапун. Истински аромат, толкова лек и ефирен, че да събуди всички сетива.

Иска ѝ се… Да ѝ е тихо в мислите. И тишината да е по-различна. Не като тягостната тишина на самотата, която кара стомахът ѝ да се свива от тревога, като че ли току що е чула как грачи гарван. Иска ѝ се да забрави очакването за лоша поличба…

И напряга слух. В далечината чува писъка на гларус, шума на морето, трополенето на детски крачета по алеята, песента на птичките. Все още плахо, но тишината ще ѝ заговори с друг глас… когато дойде пролетта.

И тя ще спре и ще вдиша дълбоко. Ще вдиша свободата… Иска ѝ се… и скоро това ще стане. Защото пролетта идва с вяра и надежда за свобода.

...



  Роман 
"За глътка въздух"
 на Даниела Паскова 
може да се поръча за
15 лв.



Поръчайте си от последните бройки на
Сборник с разкази "Мирише на звезди"
   на Даниела Паскова
   20 лв. 


на фейсбук профила:  Даниела Паскова

на имейл адреса:  daniella_paskova@abv.bg

понеделник, 19 февруари 2024 г.

Болката в любовта

 


Колко боли да загубиш любовта на живота си?

Това е може би най-голямата болка, особено когато сам си си тръгнал... и то иманно защото обичаш силно.



из романа "За глътка въздух" (Даниела Паскова):

"Той излезе навън и тръгна към вкъщи. Студеният вятър брулеше лицето му. Едри капки дъжд се стичаха по косата му. Блесна светкавица и освети небето. Беше черно като смъртта. Смъртта, която днес бе изтръгнала от ръцете му три живота. Сега беше загубил и любовта си. Смъртта е виновна... онази, която дебнеше хората и вилнееше из света като господарка на злото... "




  Роман 
"За глътка въздух"
 на Даниела Паскова 
може да се поръча за
15 лв.


Поръчайте си от последните бройки на
Сборник с разкази "Мирише на звезди"
на Даниела Паскова 
20 лв. 


на фейсбук профила:  Даниела Паскова

на имейл адреса:  daniella_paskova@abv.bg

четвъртък, 7 декември 2023 г.

Коментари от читатели

За романа „За глътка въздух“.

  

Благодаря на всички изказали чувства, мисли и усещания, които книгата ми е оставила в душите им след прочита.


Д-р Ваня Колева (образователна и научна степен „доктор“ по български фолклор, главен редактор на вестник КИЛ - „Култура, Изкуство, Литература“):
  „
Прочетох романа ти „За глътка въздух“. „Хваща“ читателя и не го изпуска, докато не го прочете! Такова живо четиво не се получава всеки път. Поздравления от сърце! В романа има динамика, драматизъм, обрати, но и водещи знаци, които определят психиката на персонажите. Това при Асен е много типично - червената кукла, Мая, рижавото момче в затвора и боядисаните в червено коси. То е като водеща нишка, белязала и определяща живота му. Съответни знаци има и при Мая и Виктор, но при тях се проявяват много дискретно и деликатно. Интересни са и езиковите характеристики на героите - заговаря някой, и знаеш какъв тип е. Мая и Виктор говорят по един начин, Асен - по друг, Плешивеца - по трети, дори барманът - с неговите 2-3 думи се отличава. „За глътка въздух“ е успех и се радвам за теб!

  

Женя Ивелинова Канева (водещ сътрудник в групата „Какво четеш…):

“За глътка въздух” на Даниела Паскова - вълшебна приказка за любовта, вярата, надеждата и (не)възможността да избираш. Писателката е свързана професионално с медицината. Имаше представяне на книгите ѝ, на което не можах да отида, но и така ми се иска да прочета още от нейните творби. В основата на сюжета стои историята на една любов, която започва със странно запознанство насред гората и на фона на драматичните събития на двете ковидни години. Финалът е щастлив като във вълшебните приказки, но докато се стигне до него, се разказва за много насилие, болка, самота и отчаяние. Замисляш се за човешката съдба и за това, че не можеш да избереш в какво семейство и по кое време да се родиш; обречен си да понасяш изпитания и единственият ти избор е дали да си "помагаш" с любов или с омраза. Виктор и Мая го правят с любов, а Асен - с омраза... Отначало се чудех защо на снимките от представянето на книгата се виждаха шипки, после ги видях и на самата корица. Прочитът на книгата дава отговор на въпроса.

 

От рецензията на Станка Бонева (писател и филолог):

„Нелюбовният“ роман „За глътка въздух“ на Даниела Паскова:

„Отношенията между повествователните герои Мая и Виктор са централни в сюжета, но не са като в розов роман. И тъй като хуманността е синоним на човеколюбие,  включва в себе си и тази любов също, когато тя е извисяваща.

Повествователната линия съдържа в себе си и ретроспекции, и проспекции, което поддържа читателското любопитство. Датирането на отделните части подсилва реализма на събитията. Авторката избягва директните сравнения, предпочита адресатът да ги прави сам. Присъстват разнообразни характеристики на героите. Наред с речевите, портретните, биографичните и действените, има акцент върху  психологическите портрети на героите – често в синхрон с пейзажи и природни явления, нещо повече – природата получава своебразна „психологизация“, която функционира като презареждане.

…Но акцентът при образа на страха в романа не е върху „на страха очите са големи“, а е изобразен като преодоляване, като част малките ежедневни битки на хората със самите себе си. Според знаменитата канадска писателка Маргаред Атууд страхът е мощен стимулатор. Убедена съм, че авторката мисли като нея.

В крайна сметка посланието в този „нелюбовен“ роман е любовта и честните пътища, които водят към нея: „Важното е да борим с всички сили за щастието и любовта, така като тялото ни се бори всяка секунда за глътката въздух, за да можем да дишаме“.

На мен книгата ми подейства презареждащо. Бих използвала клишето „жизнеутвърждаващо“ като функция. И на финала установих, че все повече ми харесва чаят от шипки.“

 

Росица Копукова (писател и журналист):

„За глътка въздух“ е много силен роман. Страхотна книга. Такива истини си написала и така увлекателно, че онемях. Имаш хубав стил, сюжет и фабула също. Браво!“

 

Катя Драгова:

Благодаря за чувствата и мислите, които ми дари с романа си! Изчетох го на един дъх! Написан е така, че да желаеш да не свършва! Така се потопих, сякаш бях второстепенен герой, участваш в събитията. Книгите реших да са подарък от мен ...за мен за рождения ми ден. Може да звучи странно, но изкарах прекрасно рождения си ден, четейки книгата ти/ми! Остава да се науча да искам награда от живота и да си я получавам, както казваш ти. Умееш да вълнуващ, да бръкнеш в душата! Не спирай да пишеш!


Д-р Екатерина Борисова:

„За глътка въздух“ е роман – разтърсващ, провокиращ, истински! И никой няма да остане безразличен. Книгата е страхотна. Бих я определила като "брутален реализъм", вместо критически реализъм. Обществото ни е такова. Много стегнато водиш разказа, без ненужна описателност, намираш винаги точните изрази. Светът на Асен е брутален, той също. Той е дълбоко драматичен образ, защото неистовите му усилия да получи доза любов преобръщат съдбата на невинни хора. Любовта, която му е била отказана в детството. Много силно и драматично си поставила въпроса за отговорността на майчинството, на родителството, на институциите, поемащи „захвърлените“ деца. За отговорността ни като човеци да не оставим ни едно дете без любов, ласка и загриженост. Всъщност изпитах и симпатия към Асен, заради болката, която е изпитал от изоставянето си. Разбирам защо се е превърнал в изверг. На него му е било съдено да види само лошата страна на живота, никой не му е показал добрите примери. В романа майсторски си вплела сюжетните линии, държиш вниманието на читателя с неочаквани обрати и стегнато действие. Този роман заслужава филмиране!“

 

Васил Софин (писател):

„Заслужава си да се прочете "За глътка въздух" - роман за чистотата в отношенията на двама влюбени. Новото време е провокирало авторката да каже истината за него. Времето е най-добрия ценител на ставащото! А иначе истината е такава и тя е успяла да я докаже в романа си. Романа ми хареса. Взет е от живота, който ни заобикаля. Нищо не е преувеличено.
Поздрави, за Даниела Паскова и новият ѝ роман!“




Поръчайте си книгите с послание от автора.




   
Роман 
"За глътка въздух"
 на Даниела Паскова 
може да се поръча за
15 лв.


Поръчайте си от последните бройки на
Сборник с разкази "Мирише на звезди"
на Даниела Паскова 
15 лв. 


на фейсбук профила:  Даниела Паскова

на имейл адреса:  daniella_paskova@abv.bg